Starožitný nábytek a vše, co byste o něm měli vědět

Pokud chcete bydlet jako na zámku, což je snem mnoha lidí, pak si můžete svou domácnost zařídit starožitným nábytkem, který vypadá velmi honosně a dá domovu úplně jiný nádech. Je to tak specifické zařizování, že na to existují vyhraněné názory, buď se to lidem líbí a mají to rádi anebo se jim to prostě nelíbí a nechtěli by v tom bydlet.

Není starožitnost jako starožitnost

Starožitný nábytek je jen jeden, musí mít nejen historický ráz, ale také pár let. Kromě toho existuje i takový druh nábytku, který je nově udělaný a jen svým stylem připomíná starožitnost, což je vzhledově mnohem krásnější, protože některé starší kousky jsou poškozené, ovšem na druhou stranu mnoho lidí si vybírá starožitnosti právě proto, že mají v sobě nějaké kouzlo, což ty nové napodobeniny nemají, ale zase se mnohem lépe shánějí, než opravdové starožitnosti.

Chci opravdovou starožitnost

Pokud toužíte po opravdové starožitnosti, tedy nábytku, který má nějakou historii, je potřeba si přichystat si věší finanční obnos, než kdybyste si šli kupovat nové moderní kousky nábytku. Někdy je potřeba také pátrat delší dobu, abyste našli takový kousek nábytku, který by se vám líbil a hodil do vaší domácnosti. Někdy nějaký starožitný nábytek můžete najít na různých bazarech a podobně, ale mnohem častěji vás čeká návštěva starožitníka, který má samozřejmě omezený výběr. Může se stát například to, že se vám bude u starožitníka, bude líbit nějaká židle, ale on bude mít třeba jen tři a vy potřebujete ke stolu čtyři a podobně, což je velmi nepříjemné.

Co všechno se dá sehnat

Pravdou je, že shánění starožitného nábytku je trošku složitější, než toho klasického moderního, ovšem jde to. Některé kousky jsou běžné a není těžké je sehnat, jako jsou různé komody, skříně, sekretáře a dokonce i jídelní sestavy nebo ložnice. Velice v kurzu jsou starožitné obrazy. Co je trochu problematičtější jsou kuchyně, zejména pokud chcete kuchyň s příběhem. Každopádně nevypadá moc dobře, když máte starožitně vybavenou část pokoje a část je moderní.

Která doba?

Starožitný nábytek je nábytek z více období, takže si můžete vybrat, které historické období si chcete zrealizovat doma. Zda máte rádi baroko, rokoko, renesanci či klasicismus a jiné. Každopádně je dobré, aby se člověk v tom aspoň trochu orientoval, protože stejně tak nevypadá dobře, když se míchá více období do jednoho stylu, rozhodně je lepší a hezčí mít jednu místnost vybavenou celou v jednom stylu, než aby se zde kombinovalo několik období, ale pravdou, že u některých kousků se špatně odhaduje, z kterého období pochází.

Starožitný nábytek je krásný a díky němu si můžete navodit atmosféru, jako byste bydleli na zámku, což je snem mnoha lidí. Starožitnosti jsou nejen krásné, ale také kouzelné, protože mají příběh.

Publikováno: 14. 09. 2021

Autor: Barbora Vedralová