Zavinovačka pro miminko: Ano, nebo ne?

Kdysi bylo běžné, že miminka od narození až do několika měsíců bývala pevně zavázána v „peřince“ nebo jinak řečeno v zavinovačce. Vidět novorozence jen tak volně položeného či bez zavinovačky v náručí matky bylo téměř nemyslitelné. Dnes je tomu ovšem jinak. Zavinovačky jsou sice stále ještě poměrně oblíbené a používané jednou skupinou maminek, ale zároveň odsuzovány jinou skupinou maminek. Jaká jsou tedy pro a proti zavinovaček?

Proč ano?

Zavinovačky pro miminka doporučují mimo jiné i mnozí psychologové. Miminko je v děloze jakoby v pevném objetí, což mu poskytuje pocit bezpečí a jistoty. Po narození je však miminko doslova vrženo do tohoto světa a nejednou ho pohyby jeho vlastních končetin ruší. Může se cítit nejistě a nepříjemně, když kolem sebe necítí podobné „zázemí“, jako tomu bylo v maminčině bříšku. Proto z psychologického hlediska má zavinovačka své opodstatnění. Některá miminka také lépe a klidněji spinkají, jsou-li v zavinovačce. V neposlední řadě vzpomeňme fakt, že čerstvé maminky (obzvláště prvorodičky) mají strach manipulovat s maličkým novorozencem a zavinovačka jim to značně usnadňuje. Neodmyslitelnou součástí je zavinovačka pro příležitost křtu. Pokud se chystáte křtít své děťátko, jistě budete chtít, aby na tuto vzácnou chvilku bylo zabaleno v pěkné sváteční peřince. Mimo jiné se vám bude drobeček lépe držet.

Proč ne?

Mnozí dětští lékaři a ortopedi - na rozdíl od psychologů - zastávají spíše názor, že zavinovačky by se používat neměly. Obávají se zejména toho, že miminka v zavinovačce nemají správně uložené kloubky, což může vést k jejich nesprávnému vývoji. Některá miminka bývají v zavinovačce neklidná – pokud se nemohou volně pohybovat, nemusí se jim to líbit. Každé miminko je však jiné a tedy některým může zavinovačka vyhovovat a jiným ne. Mnoha maminkám není zavinovačka po vůli, protože si chtějí své miminko držet v náručí bez jakýchkoli omezení a překážek. Bez zavinovačky si mohou svého drobečka vzít do náruče různými způsoby. Také při kojení může být zavinovačka překážkou. Nejedna maminka, která si zvykla kojit své miminko zabalené v peřince, doplatila na to různými problémy s kojením. Zavinovačka totiž někdy brání správnému přisátí miminka, protože neumožňuje správnou polohou těla děťátka.

Nabídka je více než uspokojivá

Pokud jste zastánkyní zavinovačky a vašemu miminku se v ní líbí, máte dnes opravdu široký výběr zavinovaček. Dají se pořídit speciální slavnostní zavinovačky na křest (krajkové, saténové, s krásným zdobením), ale i praktické rychlozavinovačky na suchý zip, které jsou vhodné pro každodenní používání. Zavinovačky také mohou být v letním a zimním provedení, tedy tlustší a tenčí. Později takovou zavinovačku využijete třeba i na přikrytí děťátka (suchý zip lze v případě potřeby odpárat). Některé zavinovačky mívají také zpevněná záda pomocí desky z kokosového vlákna, případně jiným způsobem. Spoustu krásných kousků najdete v eshopu Ready4Kids.cz. Při výběru zavinovačky je třeba si všímat zejména nezávadnosti textilií, ze kterých je ušita. Pokud vám velmi záleží na kvalitě a bezpečnosti materiálu zavinovačky, lze sehnat i modely z organické (bio) bavlny. Mnohé šikovné maminky si zavinovačku pro své děťátko dokážou ušít i vlastnoručně. Není to vůbec obtížné a navíc si můžete vybrat látku přesně podle své představy.

Publikováno: 15. 03. 2022

Kategorie: Rodina

Autor: Barbora Vedralová