3 důvody, proč se vyplatí uzavřít havarijní pojištění

Pokud jste doposud pokládali havarijní pojištění za „zbytečnost“, která navýší vaše pravidelné výdaje, přečtěte si následujících 5 důvodů a změníte na něj názor.

1. Havarijní pojištění chrání vaše auto

Povinné ručení je povinné ze zákona. Uzavřít ho musí každý držitel resp. majitel vozidla v České republice, případně nájemce, pokud je vozidlo na leasing. To platí nejen pro osobní auta, ale i motocykly, čtyřkolky, přívěsy a jakákoliv jiná vozidla s vlastním RZ. Povinné ručení musíte mít platné nejpozději v den prvního použití vozidla. Pokud zapříčiníte nehodu, z vašeho „povinka“ bude poškozenému vyplacena náhrada škody. Havarijní pojištění povinné není a můžete si ho uzavřít kdykoliv. V případě, že způsobíte škodu jinému řidiči, s největší pravděpodobností bude poškozené i vaše vozidlo. Z povinného ručen se však vyplácí škoda jen poškozenému, viník si opravu platí z vlastní kapsy. Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle. Což vás může zachránit od velké finanční patálie.

2. Bourat může i zodpovědný řidič

Každý dělá chyby, což platí také pro řidiče. Stačí chvilka nepozornosti, smyk nebo únava a nehoda je na světě. Jaké jsou příčiny dopravních nehod naleznete v našem článku o dopravních nehodách. Oprava vozu není levná záležitost. Může se hýbat od tisíců do desítek tisíc korun, nemluvě o dražších vozidlech, kde se výše škody pohybuje o řád výše. A ruku na srdce – jen málokdo z nás si drží takovou finanční rezervu. Pokud jste viníkem vy a vaše auto je poškozeno, nebo dokonce zničeno, pomůže vám právě havarijní pojištění.

3. Nehrozí "jen" havárie, ale i jiná rizika

Škoda na autě může vzniknout i jiným způsobem než při dopravní nehodě. Havarijní pojištění se hodí i v těchto případech (samozřejmě dle na podmínek konkrétní pojišťovny): • Živelná událost - Pojištěné jsou i případy, kdy je auto poškozené požárem, záplavou, vichřicí, krupobitím, pádem stromů nebo jiných předmětů. Dokonce vám bude vyplacena i škoda způsobená hlodavci, pokud vám například prokoušou kabely ve vozidle. (Ano, i to se stává, a to poměrně často.) • Krádež - Každý den zmizí v ČR v průměru 8 vozidel. Havarijní pojištění kryje krádež celého vozidla nebo jeho části. • Vandalismus - Lidé jsou různí. Pokud vám někdo úmyslně poškrábe lak na parkovišti, nemusíte se nervovat. Havarijní pojištění myslí i na lidskou zlomyslnost. • Zavazadla a úraz - Není to pravidlem, ale některé havarijní pojistky kryjí i riziko úrazu dopravovaných osob a poškození či krádež zavazadel ve vozidle.

Publikováno: 10. 04. 2021

Kategorie: Auto

Autor: Barbora Vedralová