3 praktické tipy, jak se vyhnout nepříjemným dluhům

Dostat půjčku je dnes stejně jednoduché jako koupit rohlíky, ale stejně tak není obtížné spadnout do dluhové spirály, kterou v těsném závěsu následují exekuce. Chystáte-li se v nejbližší době zažádat o úvěr, buďte obezřetní a dodržujte několik následujících tipů, díky kterým se velkých dluhů vyvarujete.

1.) Opravdu půjčku potřebujete?

Ne nadarmo se říká, že nejlepší dluhy jsou žádné dluhy. Položte si proto otázku, zda je úvěr bezpodmínečně nutný a financování nemůžete vyřešit později prostřednictvím vlastních úspor, případně si přivydělat nějakou tu tisícikorunu blogováním, copywrtingem, placenou propagací na Instagramu apod. Půjčky se navíc často rozlišují na „užitečné“ a „zbytečné“ - příkladem užitečné půjčky může být hypotéční úvěr a za zbytečnou naopak považujeme půjčku na dovolenou nebo vánoční dárky.

2.) Když půjčka, tak jedině od prověřené společnosti

Ideální půjčka neexistuje a každý spotřebitel musí počítat s tím, že se více či méně přeplatí. Nejmenší zlo představují bankovní půjčky, u kterých můžeme počítat s jasně danými podmínkami a výrazně nižšími úroky než v případě většiny nebankovních půjček. Nesplníte-li poměrně náročně požadavky ze strany banky a nezbude-li vám, než úvěr vyřídit v nebankovním segmentu, orientujte se pouze na značkové úvěrové společnosti, které na trhu působí dlouhodobě. Výběr byste měli zúžit pouze na společnosti s licencí ČNB.

3.) Půjčku vybírejte s ohledem na to, co se chystáte financovat

Poslední a neméně důležité pravidlo vám může ušetřit spoustu peněz. Chystáte se zrekonstruovat bydlení? Zvolte hypotéku nebo úvěr na bydlení. Pro financování automobilu je ideální půjčka na auto a pro rozjezd podnikání zase podnikatelská půjčka. Účelové půjčky jsou totiž zpravidla výhodnější než neúčelové, které sice můžete utratit za cokoliv uznáte za vhodné, ale jen za cenu vyšších úroků a poplatků. Nyní již víte, jak se vyvarovat velkých dluhů. Vezměte si naše rady k srdci a vybírejte půjčku s chladnou hlavou. Úvěr je totiž dobrý sluha, ale špatný pán...

Publikováno: 11. 08. 2018 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Vedralová