Karavanista neušetří, ale prožije nepoznané

S ohledem na aktuální situaci bude letos o dovolenou v karavanu ještě o něco větší zájem než v letech minulých. Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na svobodné cestování, možná je správný čas chytit příležitost za pačesy a vyrazit vstříc netušeným zážitkům. Výhody jsou zjevné – nemusíte se držet v okolí hotelu či penzionu, ale naopak se můžete kdykoliv přesunout třeba o sto kilometrů dál. Co se však týče finanční úspory, karavaning není nejlevnější záležitost, byť se tak na první pohled jeví.

Proč není karavaning levný?

Člověk karavaningem nepolíbený si možná představí následující: Bezdětný pár, který překonává dlouhé kilometry ve stařičkém Volkswagenu, jež vypadá jako relikvie z 60. let minulého století. Peníze na benzín a jídlo vydělávají hraním na kytaru, večery tráví pozorováním hvězd a pokuřováním marihuany.... Další variantou je stereotyp početnější rodiny, která si nemůže dovolit dovolenkovat běžným působem, a tak se snaží ušetřit kempováním. Skutečnost je však trochu jiná. Karavanista musí počítat s množstvím výdajů, jež jsou v konečném součtu plně srovnatelné (a mnohdy i vyšší) s klasickou dovolenou. Pro lepší představu – již zapůjčení dobře vybaveného obytného auta či přívěsu není levná záležitost. Zadarmo nejsou ani stání a služby v kempu, dálniční poplatky, v případě cestování do zahraničí také poplatky za trajekt, pohonné hmoty a nezbytné vybavení. A majitelé obytňáků a přívěsů by připomněli, že je zapotřebí karavan pravidelně servisovat. Suma sumárum skutečně nejde o zanedbatelnou částku. Na druhou stranu se nabízí možnost, jak s karavanem cestovat výrazně levněji. V praxi jde vždy o to, jak je karavanista náročný. Spokojíte-li se s menším a hůře vybaveným přívěsem a strávíte-li většinu dovolené mimo kempy (tzn. „na divoko“), pak skutečně ušetříte.

Má tedy karavaning smysl?

Odpověď zní ano. Pro každého, kdo miluje svobodu a špetku dobrodružství, je karavaning jasná volba. A pro cestovatele, kteří si potrpí na vysokou úroveň komfortu? Ti nejnáročnější si mohou zapůjčit nebo pořídit luxusní karavan, jež může směle konkurovat pětihvězdičkovém hotelu. Ale než se do něj rozhodnete investovat, raději si ho nejdříve pronajměte. Zároveň si přečtěte praktické tipy a články o karavanech - dozvíte se základy o karavaningu a rozšíříte si obzory.

Publikováno: 25. 04. 2020

Autor: Barbora Vedralová