Ovládněte svahy: Přečtěte si, jak vybrat první snowboard

Také se nemůžete dočkat, až horké letní dny vystřídá studená zima a vy se vydáte vzhůru na zasněžené kopce? Máte letos v plánu vyzkoušet, jaké to je brázdit svahy na jedné stopě? Chystáte-li se vyměnit lyže za prkno, ale nevíte si rady s jeho výběrem, řiďte se naším průvodcem!

Jaká je ideální délka snowboardu?

Základním kritériem, kterým by se měl snowboardista – začátečník při výběru prkna řídit, je jeho délka. Obecně by měl snowboard sahat od země k bradě jezdce, ale je třeba zohlednit také hmotnost. Netrpíte-li podvýživou nebo nadváhou, můžete se výše zmíněným pravidlem řídit. V opačném případě si připočítejte pár centimetrů na víc (při vyšší tělesné hmotnosti) nebo méně (při nižší tělesné hmotnosti). S délkou snowboardu souvisí také úroveň manipulace a stability. Kratší prkno lépe zatáčí, ale na větším je jezdec stabilnější při větších rychlostech.

Jak budete jezdit?

Délka je při výběru snowboardu důležitá, ale stejně tak i jeho tvrdost a pružnost. Tyto vlastnosti jdou ruku v ruce s tím, jak budete snowboard používat. Budete-li většinu času trávit na sjezdovce a sem tam si skočíte nebo zajezdíte v prašanu, sáhněte po snowboardu typu „allround“. Jde o univerzální typ prkna, které je ideální nejen pro začátečníky. Pro jízdu v prašanu je vhodné freeridové prkno, které má mírně posunuté inserty směrem dozadu. Bývají delší než prkna allround a velmi dobře držet na hraně. Pro blbnutí ve snowparku nebo na U rampě je jako stvořené freestylové prkno, které je měkčí a kratší než allround. Velmi dobře se s ním zatáčí a jeho celková ovladatelnost je ze všech tří typů na nejvyšší úrovni. Pokud si s výběrem snowboardu přesto nevíte rady, nechte si poradit od odborného prodejce. Budete-li snowboard kupovat přes internet (vzhledem k výrazně nižším cenám předpokládáme, že ano...), obraťte se na specializovaného prodejce. K TOP značkám patří Gravity, Lamar nebo Westige.

Publikováno: 11. 08. 2018

Autor: Barbora Vedralová