Ekzém v obličeji dokáže potrápit. Poradíme, jak se jej zbavit

Vyrážka a ekzém – obojí má řadu příčin – od kontaktního ekzému až po bakteriální zánět kůže. Ovšem, abyste jej vyléčili, musíte vědět, o jaký typ jde. Prozradíme vám, jaké jsou tři nejčastější druhy a jak je nejlépe léčit.

Atopický ekzém

Tento druh ekzému se nejčastěji vyskytuje na pohyblivých očních víčkách nebo kolem očí, úst a na krku. Spouštěčem bývá silný a dlouhodobý stres, znečištěné prostředí – prach, chemické látky a jiné, ale také hormonální změny, potravinová alergie. U tohoto ekzému se začnou objevovat svědivé a červené fleky, šupinatá kůže a úporné svědění. Léčba atopie je bohužel zdlouhavější a patří do rukou odborníka. Vhodné je navštívit alergologa, ale i dermatologa. Nejčastěji se předepisují masti s kortikoidy. Nebojte se jich, nebudete je používat často. Jakmile ekzém zaléčíte, pokožku každý den promazávejte bariérovými krémy. Například od Dermaguard.

Kontaktní ekzém

Ekzém, který se objevil na obličeji, může být způsoben kontaktem pokožky s alergenem. V takovém případě se jedná o kontaktní ekzém. Nejčastěji jej způsobují chemické přípravky, prací prostředky, kosmetické krémy a jiné přípravky, jako jsou make-upy, odličovače a jiné. Ekzém se tvoří postupně. Vznikají vodnaté pupínky, které svědí, následně praskají a vznikají suchá ložiska. Velmi zásadní je, abyste zjistili, na jaký alergen vaše kůže reaguje. Pokud se vám na obličeji vyskytly mokvavá ložiska, připravte si odvar z černého čaje. Po vysušení si postižená místa natírejte zinkovou mastí nebo bariérovým krémem od Dermaguard.

Nealergický původ

V takovém případě se jedná o reakci kůže na nějaké mechanické dráždění. Nejčastěji však působí horko a pot, tření materiálu, například textilu o kůži. Roušky a respirátory mohou tento problém způsobit. Abyste se potíží zbavili, nechte kůži volně dýchat a hydratujte ji pomocí bariérových krémů.

Publikováno: 29. 06. 2022

Autor: Barbora Vedralová