6 tipů, jak prodloužit výdrž baterie v notebooku

Uživatelé notebooku, kteří nemají možnost mít své zařízení v síti, musí hospodařit s kapacitou baterie. Když se počítač vybije v nesprávnou chvíli, není to nic příjemného. Naštěstí existuje spousta možností, jak vybíjení notebooku výrazně zpomalit a udržet zařízení v provozu co nejdéle. Ale ještě než si přečtete následující tipy, ujistěte se, že je akumulátor v dobrém stavu. V opačném případě pořiďte nový. Baterie do notebooku Acer a ostatních značek seženete za skvělé ceny v e-shopu aku-shop.cz.

1. Snižte úroveň jasu displeje

Displej je jeden z největších energožroutů. Odhadem spotřebovává 30-40 % energie a platí, že vyšší jas znamená rychlejší úbytek baterie. Takže když máte možnost jas snížit (např. jste v prostředí, kde je dobře čitelný i méně jasný displej), udělejte to.

2. Zvolte si optimální rychlost pevného disku

Pevné disky se mimo jiné liší rychlostí zápisu a čtení. Rychlejší disky sice pracují lépe než pomalejší, ale žerou více energie. Pokud si pořizujete počítač na kancelářskou práci, vystačíte si s pomalejším HDD (rychlost 5 400 rpm).

3. Data si uchovávejte přímo v notebooku

Máte-li ve zvyku přetahovat data z optických disků, změňte svůj návyk a snažte se data uchovávat přímo v notebooku. Činnost optických mechanik baterii nadměrně zatěžuje, mnohem efektivnější je „tahání“ dat přímo z pevného disku.

4. Snažte se nezatěžovat procesor

Čím náročnější aplikace spustíte, tím rychleji baterii vybijete. Jakmile se bude kapacita vaší baterii blížit ke kritickému bodu, omezte počet spuštěných programů na minimum a používejte jen ty nejnutnější.

5. Vypněte Wi-fi a Bluetooth

Aktivní Wi-fi a Bluetooth zbytečně odčerpávají cenná procenta z vaší baterie. Pokud právě nesurfujete na internetu nebo nevyužíváte přenos dat, funkce vypněte.

6. Nainstalujte si aplikaci pro správu energie

Speciální programy pro správu energie dokáží akumulátor optimalizovat tak, aby z něj notebook vytáhl maximum. Vždy nastaví ideální schéma s ohledem na to, co právě děláte a prodlouží celkovou životnost.

Publikováno: 11. 01. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Barbora Vedralová