Proč pro ukotvení dřevostavby použít zemní vruty?

Přemýšlíte, že na svou zahradu umístíte novou dřevostavbu? V tom případě budete muset vyřešit otázku, jak položit základy dřevostavby? Nabízí se hned několik variant – můžete použít klasické betonové či ocelové patky, nebo sáhnout po zemních vrutech. V každém případě jasně vyhrávají zemní vruty a my vám v následujících řádcích prozradíme, proč tomu tak je.

Co jsou zemní vruty?

Jedná se o typ zemní kotvy, která slouží pro položení základů staveb - tedy nejen dřevostavby, ale třeba  zahradního domku. Princip fungování je prostý – kónický vrut zavrtáte do zeminy, čímž stavbu přichytíte k zemi. Velkou výhodou je, že při práci se zemními vruty nepotřebujete absolutně žádnou práci spojenou s vodou. Tento vynález je navíc opatřen žárovým pozinkováním, tudíž se nemusíte bát, že by se na vrutu utvořila koroze.

Kde je lze použít?

Pro zemní vruty najdeme opravdu širokou škálu, kde je možné vruty použít. Ať už plánujete ukotvit sušák na prádlo, slunečník, pergolu, plot, přístřešek, terasu, hřiště pro děti, poštovní schránku, nebo dokonce celou dřevostavbu, všechno hravě zvládnete za pomocí zemních vrutů.

Jak vrut zavrtat do země?

Abyste mohli zemní vruty kompletně zavrtat do země, budete k tomu potřebovat kovovou tyč nebo roxor. Ten následně nasadíte do otvoru na vrutu. Pak otáčíte ve směru hodinových ručiček, čímž docílíte toho, že vrut zavrtáte a stavbu tak dostatečně ukotvíte.

Proč použít právě zemní vruty?

Betonování betonových patek je časově náročný proces, což v případě, že vás tlačí čas není zrovna ideální. A proto je daleko efektivnější řešení použít zemní vruty, které aplikujete do pár minut. A opravdu nezáleží na tom, jestli stavíte zahradní domek, nebo velkolepou dřevostavbu.

Publikováno: 17. 03. 2022

Autor: Barbora Vedralová