Skvělé tipy pro snadnější stěhování

Říká se, že raději vyhořet, než se stěhovat, ale pravdou je, že v dnešní době stěhování nepředstavuje takovou komplikaci jako v minulosti. Přesto je nezbytné, abychom si celý proces podrobně naplánovali – vyhneme se tak spoustě problémů a stresu. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám se stěhování usnadní!

Udělejte si časový rozvrh

Nestěhujete-li se takzvaně „na poslední chvílí“, pečlivě si naplánujte termín stěhování a zohledněte své pracovní vytížení, dobu případných oprav a rekonstrukcí nového bydlení (s ohledem na některé náročnější práce není stěhování kolikrát možné), ale také případné uzavírky komunikací v okolí stávajícího a budoucího bydliště.

Uvědomte o stěhování svého zaměstnavatele a okolí

Jste-li zaměstnancem, využijte § 199 Zákoníku práce, podle kterého je vám váš zaměstnavatel povinen poskytnout volno a to až na dva dny. Je-li vaše stěhování spojeno se zájmem zaměstnavatele, měl by vám ho proplatit (jde o volno s náhradou mzdy). Budete-li během stěhování potřebovat pomoc svých rodinných příslušníků či známých, dejte jim vědět s předstihem, aby si mohli svůj časový rozvrh přizpůsobit i oni.

Zajistěte si včas řemeslníky

Jak jsme již zmínili, nezapomeňte si včas zajistit řemeslné práce a to jak v novém, tak i ve starém bydlení (je-li nutné dát ho do původního stavu). Důležitá je dostatečná časová rezerva, ne vždy jde vše podle plánu a to zejména tehdy, když se spěchá. Nezapomeňte na výpověď staré nájemní smlouvy Bydlíte-li v pronájmu, vypovězte nájemní smlouvu s předstihem. Neučiníte-li tak, budete muset platit i v době, kdy již budete bydlet v novém.

Nezapomeňte ani na...

V souvislosti se stěhováním musíte myslet i na spoustu více či méně důležitých věcí jako je zajištění hlídání pro děti nebo zvířecí mazlíčky, přehlášení telefonu či kabelové televize a internetu, případně smlouvy s předstihem vypovědět. Důkladně proměřte cesty přepravy, tedy rozměry dveří výtahů, schodiští a dalších \"překážek\", které by vám mohly stěhování zbytečně znepříjemnit. Šikovní stěhováci sice často zvládnou i zdánlivě nemožné, ale příliš velká břemena zkrátka malými průchody nepronesou. A rada na závěr? Vsaďte na prověřenou stěhovací firmu s dobrými referencemi. Spousta stěhováků nabízí kompletní stěhovací služby na klíč, tedy od sbalení věcí ve starém bytě až po vybalení v novém.

Publikováno: 11. 08. 2018

Autor: Barbora Vedralová