Jak vybírat jehly do šicího stroje

Pokud patří šití na stroji mezi vaše koníčky, už se nejspíš orientujete v široké nabídce různých jehel i v jejich použití. V začátcích to ale může být těžší, kterou jehlu tedy vybrat?

Mnoho druhů

Každá látka je jiná a vyžaduje při šití jiný přístup i jehlu. Právě šicí jehly často rozhodují o tom, zda se výsledek podaří nebo ne. Na výběr je mnoho značek jehel, přesto je ideální volit si ty, které nabízí výrobce šicích strojů té značky, kterou máme doma. Pak se ještě musíme vyznat v tom, na co se která hodí a zda takový typ využijeme pro své šití. Nejdříve bychom tak měli vědět, co chceme šít. Pro začátečníky jsou nejlepší jednoduché věci s rovnými švy a střihy, které nepotřebují dlouhou přípravu. Látková taška s uchem nebo povlak na polštářek jsou na učení se šití skvělou volbou. Pokud pokračujeme dál, přidají se trička, sukně, šaty, mikiny, kalhoty a později i složitější střihy a další druhy látek. U jehel pak volíme ty, které vyhovují našemu plánu šití, a to podle tloušťky a tvaru hrotu nebo budeme řešit přímo konkrétní materiál.

Tloušťka a hrot

Podle tloušťky jehly s ohledem na sílu látky, což poznáme podle označení, které je číselné. Jehly 70 mají sílu 0,7 mm a jsou vhodné pro šití slabých látek, jako je hedvábí nebo podšívka. Jehly 80 se hodí na běžné látky, bavlnu, plátno. Jehla 90 je na silnější látky, třeba samet a jehla 100 má sílu 1 mm a je vhodná pro šití silných materiálů. V začátku tak budete v šicím stroji používat jehly spíše slabší. Typ hrotu pak rozlišuje to, jaký typ materiálu. Špičatý hrot je vhodný pro materiály pevné a spíše nepružné, kulatý hrot se pak hodí na šití úpletů, pletenin a pružných materiálů. Pokud šijete speciální materiály, práci vám ulehčí speciální jehly určené pro džínovinu nebo kůži. Vybrat vhodnou jehlu se může zdát jako složitá věc, ale s trochou praxe to není problém. Nejvíce vždy záleží na tom, jaký materiál máte zrovna v ruce a co z něj chcete ušít.

Publikováno: 21. 03. 2021

Kategorie: Pro ženy

Autor: Barbora Vedralová